Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе підписала низку доручень, аби скоординувати зусилля міністерств та відомств для допомоги в реалізації заходів, передбачених проектом «Через культурну дипломатію до економічної незалежності України». Про це вона заявила під час прес-конференції в Києві.

Головною подією проекту в 2019 році стане світове турне в травні-грудні переможця фестивалю «Щедрик Фест» (що відбувся в січні у місті Покровськ Донецької області) – камерного хору «Кредо». Тур приурочений до 100-річчя культурної дипломатії України та світового тріумфу української пісні «Щедрик».

«На жаль, цього року нам не вдалося обрати виконавця чи виконавицю, який чи яка, окрім музики, також несли би в серці Україну на Євробаченні. Думаю, цей проект гідно компенсує нашу відсутність на цьому пісенному конкурсі, – сказала Іванна Климпуш-Цинцадзе. – Ця ініціатива поєднує культуру і бізнес, минуле і майбутнє. Сьогодні потребуємо саме таких креативних, нестандартних рішень та підходів промоції України у світі. Підходів, які допоможуть поєднати культурні, економічні та політичні інтереси нашої держави».

Віце-прем’єр-міністр наголосила на тому, що зараз максимально важливо повернути Україну на культурну і ментальну мапу Європи та світу, адже Росія продовжує ганебну політику присвоєння нашої історії та культури. «Особливо тішуся, що ідея цього проекту зародилася не в Києві, не  у державних кабінетах, а на місцевому рівні – в місті Покровськ Донецької області, де свого часу творив композитор Микола Леонтович. Упевнена, для багатьох не лише у світі, а і в Україні стане несподіванкою донецьке коріння всесвітньо відомого «Щедрика», – сказала вона.

У межах проекту заплановано низку інших заходів, зокрема, економічний Форум «Через культурну дипломатію до економічної незалежності України». Він має відбутися 23 квітня в Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» і є одним з етапів реалізації масштабного і багатовекторного проекту, який розпочався восени 2018 року на Донбасі і покликаний популяризувати Україну у світі через культурну промоцію.

Відтворення туру Української республіканської капели під керівництвом Кирила Стеценка і Олександра Кошиця сто років тому розпочнуть навесні. Перший концерт запланований у травні в Празі. Турне має на меті не тільки популяризацію історії «Щедрика», а й просування українських економічних інтересів за підтримки культурної дипломатії України. Австрія, Бельгія, Велика Британія, Іспанія, Німеччина, Португалія, Франція, Чехія, Швейцарія, Канада, США почують не тільки 82 найкращих голоси України, але й познайомляться з 82 провідними торговими марками України, які підтримають тур.

Довідково

Українська республіканська капела під керівництвом Кирила Стеценка і Олександра Кошиця була створена 25 січня 1919 року окремим законом УНР. Ініціатором, а згодом головним меценатом став Голова Директорії Симон Петлюра, який вирішив використати унікальну українську народну пісню як елемент культурної дипломатії та поширення інформації про УНР за кордоном.

Це був перший державний проект культурної дипломатії в історії модерної України. За задумом Симона Петлюри, український хор відряджався до Парижа (на Паризьку Мирну конференцію) й інших країн Західної Європи, де вирішувалось питання міжнародного визнання УНР і надання політичної і військової допомоги Україні в протидії російській більшовицькій агресії. Україна представлялася як окрема самодостатня культурна нація, яка має право на політичне існування і власну державність.

Уже 24 березня 1919 року Українська республіканська капела вирушила на гастролі країнами Європи. Протягом 1919 -1924 років українські співаки мали тріумфальні виступи в багатьох країнах Європи та в США. Коронним номером виступів була українська колядка «Щедрик» в обробці Миколи Леонтовича, яка пізніше була перекладена англійською – «Carol of the Bells».

Уперше «Щедрик» прозвучав за кордоном 11 травня 1919 року в Національному театрі Праги.